Portalul orasului Targoviste – Targoviste.info

sorana cirstea

Sport

MI-NU-NAT! Târgovișteanca noastră a reușit!

Sorana Cîrstea a încheiat în urmă cu puține minute meciul din optimile de finală ale turneului de la Beijing în care a înfruntat-o pe Katarina Pliskova, fostă număr 1 mondial.

Sorana Cîrstea, locul 44 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-1, 7-5, pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, calificându-se în sferturile de finală ale China Open. Cîrstea a salvat patru mingi de set în acest meci, revenind de la 2-5 în setul secund. Victoria ei este importantă şi pentru Simona Halep.
Pliskova reprezenta o candidată importantă la locul 1 WTA sau la locul 2, deţinut acum de Simona. Plus că era pe partea de tablou a jucătoarei din Constanţa, pe care o putea întâlni în semifinale. Acum, doar Simona Halep şi Elina Svitolina mai pot spera la prima poziţie în ierarhia jucătoarelor profesioniste de tenis după China Open, loc ocupat de spaniola Garbine Muguruza, care a părăsit deja competiţia.