Connect with us

Portalul orasului Targoviste – Targoviste.info

Sport

Ploaie de goluri la Motru între Chindia Târgovişte şi Pandurii Tg.Jiu

• Meci spectaculos oferit de Chindia şi Pandurii Tg.Jiu astăzi în a două etapă a Ligii a II-a. Cele două echipe au terminat la egalitate 3-3, după o partidă interzisă persoanelor cu probleme cardiace.

Pandurii Tg. Jiu, formaţie care nu de mult se lupta pentru primele locuri în Liga I şi termina pe locul 3 în grupele Europa League, nu a reuşit astăzi decât un rezultat de egalitate cu Chindia Târgovişte. Roş-albaştrii au punctat primii în minutul 3, prin Georgian Honciu care a scăpat singur către poartă adversă şi a reuşit să introducă mingea fără probleme în plasa gazdelor. Tot târgoviştenii au fost mai periculoşi în următoarele minute, ca dovadă a faptului că în minutul 16, Crinel Stoica ducea scorul la 2-0, după un şut din interiorul careului de 16 metrii. Neicutescu, venit în această vara de la Dinamo Bucureşti a trecut pe lângă 3-0 în minutul 43, după ce şutul lui a fost respins de experimentatul portar Stanca. Cum fotbalul nu este corect de fiecare dată, ocaziile au început să se răzbune pe târgovişteni. În prelungirile primei reprize, Dodoi reduce din diferenţa pentru Pandurii Tg.Jiu, iar gorjenii reveneau în joc după această reuşită. În repriza secundă lucrurile nu au mai stat la fel de bine pentru dâmboviţeni, care Raciu aduce egalarea în minutul 67, după un şut venit din bara transversala, în urma unei lovituri libere. La două minute mai târziu, Dodoi reuşea dubla şi Pandrurii preia conducerea pe tabela de marcaj, după ce a recuperat de la scorul de 0-2. În minutul 75, Vodă a atins mingea cu mâna în suprafaţă de pedeapsă, iar arbitrul Robert Avram a dus mâna către punctual cu var. Honciu a exeutat penalty-ul, iar scorul era din nou egal şi aşa a şi rămas până la finalul celor 90 de minute.