Connect with us

Portalul orasului Targoviste – Targoviste.info

Sport

Victorie la scor de tenis pentru Chindia împotriva Forestei Suceava

• Chindia nu mai are milă de adversarle sale din Liga a II-a, gruparea dâmboviţeană s-a impus astăzi în faţa Forestei Suceva cu scorul de 6-0, pe teren propriu. Roş-albaştrii au urcat pe locul 2 în clasament după acest joc.

Târgoviştenii nu mai iartă pe nimeni şi reuşesc să facă senzaţie în campionat. Cel puţin asta s-a întâmplat în ultimele două etape, cu Ştiinţă Miroslava pe care a învins-o cu veritabil scor de 9-0 şi Foresta Suceva în faţa căreia a câştigat cu 6-0. Golurile formaţiei antrenate de Nicu Croitoru au fost marcate de Cristi Cherchez, în minutul 11 al partidei, dintr-o lovitură de pedeapsă obţinută în urma unui fault făcut de portarul Bâlbă asupra lui Martac. Golul secund a venit tot după un falut în careu provocat de acelaşi Bâlbă, asupra aceluaşi Martac, în mîntul 28 al jocului. Georgian Honciu a executat fără probleme şi a dus scorul la 2-0 pentru dâmboviţeni. În minutul 62, Cherchez reuşeşte dubla în urma unui şut la colţul lung, iar scorul era 3-0 pentru Chindia. În minutul 62, Liviu Mihai înscrie golul meciului, cu un şut puternic, de la 30 de metri. În minutul 79, Cherchez face hattrick-ul, după o lovitură de cap din interiorul careului.  Martac a fost omul cu penalty-urile astăzi. În minutul 89, acesta a mai obţinut o lovitură de pedeapsa executată de Cristian Neguţ, care stabileşte scorul final. Chindia se impune cu 6-0 în faţa Forestei, iar suporterii echipei de lângă Turn încep din nou să viseze la mult aşteptată promovare.