BABEL 2017 - programul festivalului | Portalul orasului Targoviste - Targoviste.info
Connect with us

Portalul orasului Targoviste – Targoviste.info

BABEL 2017 – programul festivalului

Stiri

BABEL 2017 – programul festivalului

Festivalul Artelor Spectacolului de la Târgoviște, BABEL, s-a născut din dorința de a reda orașului aura pe care a avut-o timp de mai bine de 300 de ani, în care a fost reședința domnească a Țării Românești și a reprezentat un reper politic, economic și cultural.
Tema ediției din 2017 este SUNETUL, și se va desfășura în perioada 2 iunie – 11 iunie.

Viteza sunetului este, după viteza luminii, a doua cea mai mare din univers. Dacă lumina se lasă mai greu prinsă (panouri solare sau fotografie), sunetul este mai exploatat. Alegem acest cuvânt pentru că ne gândim la toate mesajele subliminale conținute de diverse reclame, la sunete care induc anumite stări sau gânduri, la muzica din prezent.

Sunetul e vocea naturii.
Și Cuvântul e sunet.
Îl rostești.
Îl auzi.
Îl șoptești.
Îl țipi.
Acestea sunt nuanțe. Dar Cuvântul e sunet.
Sunetul e un altfel de Cuvânt.
Așa numitele „necuvântătoare” cuvântă prin sunet.

Așadar, o altă mare piesă din componența teatrului este Sunetul. Când toate replicile s-au epuizat, mai rămâne una eternă: liniștea. Care e tot sunet. O auzi țiuind, dacă nu o va fi întrerupând ropotul aplauzelor.

Program sâmbătă, 3 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00Teatrul de Păpuși, Workshop John Lewandowski, S.U.A.

17:00Platoul Prefecturii, Din ou se naște…, Serious Clown, Australia/Germania; 40 min.

19:00Sala Mare, Shakespeare.Furtuna.Joc Secund, regia: Szabó K. István,Teatrul Tony Bulandra; 1h 20min.

21:00Sala Studio, Pădurea copacului meu, regia: Aleksandar Ivanovski, North of Impact Theatre Company în coproducţie cu NT JHK Dzinot, Macedonia; 45 min.

21:00Platoul Prefecturii, Concert Bordó Sárkány, Ungaria;  1h 15 min.

Foaier, sub.real – expoziție-obiect de Horațiu Mihaiu (pe perioada festivalului)

23:00King Pub, Petrecere Maghiară

 

Duminică, 4 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston, Scoția

12:00 – Teatrul de Păpuși, Workshop John Lewandowski, S.U.A.

17:00Platoul Prefecturii, La Strato, Serious Clown, Australia/Germania; 1h

19:00Sala Mare, The Funamviolistas, regia: Rafael Ruiz, The Funamviolistas Company, Spania; 1h 15 min.

20:00Platoul Prefecturii, Concert Trooper, WildSide; 2h 15 min.

23:00King Pub, Petrecere Spaniolă

 

Luni, 5 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston, Scoția

12:00Teatrul de Păpuși, Workshop John Lewandowski, S.U.A.

19:00Sala Mare, Morfina, după Mihail Bulgakov, regia: Dumitru Acriș, Teatr Kurgan, Rusia; 2h

20:00Platoul Prefecturii, Roata timpului, regia: Adam Read şi Fyodor Makarov, Serious Clown, Australia/Germania; 1h

21:00 –  Platoul Prefecturii, Concert Taraful de la Gorj, România; 1h

21:30 – Sala Studio, Zgomotul tăcerii, regia: Okbaoui Cheikh, ITI Center, Algeria; 1h

23:00King Pub, Petrecere Iraniană

 

Marți, 6 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston, Scoția

16:00Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

17:30Platoul Prefecturii, Circus Mundi, regia: Ovidiu Mihăiță, Auăleu, Timişoara

19:00Sala Mare, Edmond, după David Mamet, regia: Andrei Dinu, Teatrul Municipal Baia Mare; 1h 50 min.

21:00Sala Studio, Vechiul porumbar, regia: Nikolai Veprev, Teatr Nikoli, Polonia; 50 min.

21:30Platoul Prefecturii, Concert Lazuz, Israel; 1h 15 min.

23:00King Pub, Petrecere Românească

 

Miercuri, 7 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:00Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

17:00Liceul de muzică „Bălașa Doamna”, Workshop Cătălin Crețu, România

17:30Platoul Prefecturii, Impresario, regia: Nikolai Veprev, Teatr Nikoli, Polonia; 50 min.

19:00Sala Mare, Salta para o Saco, regia: João Mota, Comuna Teatro de Pesquisa, Portugalia; 1h 20 min.

19:00Platoul Prefecturii, Concert Battle of the Sound

20:30 Foaier, Lansare carte Toca se povesteşte”, antologie îngrijită de Florica Ichim

21:00Sala Mare, Ultima piesă, regia: Okbaoui Cheikh, ITRAN, Algeria; 1h

21:30Platoul Prefecturii, Concert Hteththemeth, România; 1h 35min.

23:00King Pub, Petrecere Portugheză

 

Joi, 8 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

14:00Sala Oglinzilor, Conferință Sepehr Sharifzadeh, Iran

16:00Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

19:00Sala Mare, Medeea, după Euripide, regia: Mehdi Agahi Keshe, Beyn Theater, Iran; 55 min.

19:00Platoul Prefecturii, Concert Battle of the Sound

20:00 Foaier, Lansare carte Liviu Ciulei, acasă şi-n lume”, antologie îngrijită de Florica Ichim şi Anca Mocanu

21:00Sala Studio, Cum vă place de William Shakespeare, regia: Adam Burak, CoIn Theatre Company, UK; 1h 50 min. (15 min. pauză)

21:30Platoul Prefecturii, Concert Emperors of Rome, UK

23:00King Pub, Petrecere Algeriană

 

Vineri, 9 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

19:00Sala Mare, 5 by 5, regia: Cristina Bernal, Dram Teatro, Spania; 1h 20 min.

20:30Sala Studio, Iluzionistul, după Matei Vișniec, regia: Letteria Giuffrè Pagano, Telluris Associati, Italia; 1h

21:30Platoul Prefecturii, Kyz Zhibek, regia: Kuandyk Kasymov,  Zhambyl Regional Kazakh Drama Theatre, Kazahstan; 45 min.

23:00King Pub, Petrecere Kazahă

 

Sâmbătă, 10 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

18:00Sala Mare, 20 de tăceri, regia: Charles Chemin, Groupe Karol Karol, Franţa; 1h 20 min.

21:00Platoul Prefecturii, Recital ITRAN, Algeria

21:15 –  Platoul Prefecturii, Concert  1000facez, Republica Moldova

21:30Platoul Prefecturii, Concert WHITE MAHALA, România

22:00Sala Mare, Salonul nr. 6, după A. P. Cehov, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Tony Bulandra; 2h 15 min. (fără pauză)

23:00King Pub, Petrecere Coreeană

 

Duminică, 11 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

15:00Sala Oglinzilor, Conferință Jeungwoo Son & Hyungjong Song, Coreea de Sud

18:00Muzeul de Istorie, Oedipus – Cei care vor să ştie, regia: Jinah Choi, Nolddang Theatre Company, Coreea de Sud; 1h 10 min.

20:00Sala Mare, Corul Orfanilor, regia: Jerzy Zoń, Teatr KTO, Polonia; 55 min.

23:00King Pub, Petrecere Network

Mai multe in Stiri

To Top

Ajuta comunitatea cu un Share